Americké automobily

Americká auta

Mnoho lidí si oblíbilo americká auta a většina lidí v ČR nechápe jak si mohou dovolit živit jejich šesti a osmiválcové motory a servis. Tímto bych vás rád vyvedl z omylu že jsou drahá.

Koupě amerického vozu

Vezmu to před můj oblíbený Ford Explorer , dejme tomu že si ho koupíte za nějakých 50 000,- a pak zjistíte, že máte na voze pár závad zkusíte obvolat pár servisů a všude vás straší drahým servisem. Tak těmto servisům se radši vyhněte protože buď tomu nerozumí a nebo druhá možnost je že vás chtějí oškubat. Americké vozy jsou sice u nás často v žalostném stavu, protože původní majitelé vozy většinou opravovaly podle rad lidí co třeba radí neměnit olej v automatu dokud řadí a podobná zvěrstva.

Američané jsou sice podle mého názoru jednodušší lidi, ale jejich trh je velmi citlivý na veškeré pokusy automobilek z nich tahat peníze na servisu jako je to běžné u evropských vozů kde jsou některé díly schválně poddimenzované aby odcházely. To si v Americe žádná automobilka nedovolí protože pokud tohle udělá tak neprodá žádné auto. A proto jsou díly na ameriky opravdu za hubičku.

Uvedení mého vozu zpět to 100% kondice mě vyšlo na cca 30 000,- když nepočítám kompletní lakování. A u jakého evropského vozu si za 30 000,- uděláte  kompletní brzdy, tlumiče, repas automatu, diferenciálů a rozvodovky, výměnu  ložisek (všech) a výměnu předních blatníků po nehodě. Podobné je to i u Jeep Cherokee který teď budeme stavět, objednávaly jsme kompletní sadu tlumičů (top značku) a cena za 5 tlumičů (jeden je na řízení) nepřesáhla 6 000,-.

Můj Ford Explorer je stavěný na off road a během pár výletů do terénu byl opravdu důkladně otestován a můžu s klidným svědomím říct, že to co vydržel bylo k neuvěření.

Spotřeba

Můžete sice argumentovat vysokou spotřebou, ale i při jízdě na benzín má kompletní náklady na 1km nižší než nějaký golf. Ale na běžné ježdění mám Ford Explorer v LPG a držím spotřebu mezi 13-15 litry LPG / 100km a i malé dítě si spočítá, že v tu chvíli jezdím i co se týká spotřeby úsporněji než  Golf  TDI v naftě (LPG stojí pouze 15-16kč/l) . A jezdím v autě co má 4×4 což je v zimě k nezaplacení a vím že když mě někdo nabourá tak jdu domů a ne do nemocnice